Home/Pasy transportowe – rodzaje napinaczy

Pasy transportowe – rodzaje napinaczy

Chcesz kupić pasy transportowe, ale kompletnie nie wiesz, z którym napinaczem? Szukasz pasa z niestandardowym napinaczem? Chcesz się dowiedzieć czym różnią się napinacze do pasów? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu oraz filmu… Zapraszamy do lektury!

Zobacz w sklepie!

Klamra czy napinacz?

Pierwszą, najbardziej podstawową rzeczą, którą musimy wiedzieć wybierając środki mocujące to fakt, że do pasów transportowych stosujemy dwa rodzaje mechanizmów napinających: klamry i napinacze. Klamry są delikatniejsze i stosowane są raczej w dziale hobby oraz środki pomocnicze. Napinacze to profesjonalne mechanizmy, które posiadają atesty i stosowane są do zabezpieczenia ładunku w najbardziej wymagających warunkach.

Napinacze dzielimy ze względu na szerokość taśmy jaką można do nich zamontować. Tak więc mamy napinacze do taśmy 25 mm, 35 mm, 50 mm oraz 75 mm. Klamry również występują w wersjach pasujących do różnych szerokości taśmy: 20 mm, 25 mm, 35 mm oraz 50 mm.

Jaka szerokość taśmy?

Kolejnym parametrem do ustalenia jest szerokość taśmy, która ściśle wiąże się z wytrzymałością pasa transportowego. Im taśma szersza tym pas jest bardziej wytrzymały. Do wyboru mamy pasy o szerokości:

  • 20 mm – tylko dla zastosowań typu hobby,
  • 25 mm (wytrzymałość 0.7 tony przy opasaniu i 0.35 tony w układzie prostym) – zabezpieczenie bardzo lekkich towarów,
  • 35 mm (wytrzymałość 1.8 tony/0.9 tony) – zabezpieczenie lekkich i średniego ciężaru ładunków w samochodach dostawczych czy na przyczepce – motocykle, quady, łódki, przedmioty z działu wykończeniówki,
  • 50 mm (wytrzymałość 3.2 tony/1.6 tony, 4 tony/2 tony,  5 ton/2.5 tony) – profesjonalne mocowanie ciężkich ładunków przewożonych w samochodach dostawczych, TIR-ach, na lawetach,
  • 75 mm (wytrzymałość 10 ton/5 ton) – przewożenie najcięższych ładunków takich jak maszyny czy ciężki sprzęt.

Parametry wytrzymałościowe napinaczy

Gdy już wiemy, która szerokość taśmy nada się najlepiej do rodzaju ładunku jaki chcemy zamocować możemy zacząć przeglądać dostępne modele napinaczy. Wszystkie napinacze mają podobną budowę (prócz napinaczy typu ERGO – 500 daN) a różnią się wytrzymałością, oraz siłą z jaką napinają taśmę pasa transportowego. Na co należy zwrócić uwagę? Które parametry pasa transportowego i napinacza są kluczowe? Jak się w tym wszystkim nie pogubić?

Sam mechanizm napinacza (bez taśmy i haków) ma swoją wytrzymałość. Mówimy wtedy, że mechanizm ma np. siłę niszczącą 5 ton – to znaczy, że w warunkach testowych ulega zniszczeniu pod wpływem takiego ciężaru. Oprócz siły niszczącej, każdy element pasa transportowego ma swój atest. W tym przypadku atest wynosi 2.5 tony, i oznacza to, że na dany element można bezpiecznie działać ciężarem 2.5 ton.

Każdy element, z którego zbudowany jest pas transportowy jest atestowany. Napinacz może mieć atest 4 tony, hak 2.5 tony a taśma 3.2 tony. Kluczową rolę ma „najsłabsze ogniwo”, dlatego w takim przypadku cały pas transportowy będzie atestowany na 3.2 tony.

Dlaczego więc warto stosować mocniejsze lub słabsze napinacze? Czasami zdarza się,  że warunki w których pracuje pas transportowy sprawiają, że napinacz jest najbardziej narażonym na obciążenie i zniszczenie elementem pasa transportowego. Jeżeli wiemy, że tak jest w naszym przypadku warto pomyśleć o bardziej wytrzymałym napinaczu. Może być również na odwrót, wiemy że nasze obciążenia są dużo mniejsze niż atest. Możemy potrzebować delikatniejszych napinaczy, albo np. napinacza o krótkiej rączce, która jest bardzo wygodna w sytuacjach, gdy mamy mało miejsca wokół ładunku.

Który model napinacza?

Napinacze 25 mm

W ofercie dostępne są trzy rodzaje napinaczy do taśm 25 mm. Standardowy o sile niszczącej 800 kg (atest 400 kg), oraz dwa wzmocnione o sile niszczącej 1500 kg (atest 750 kg). Atest dla tego pasa transportowego wynosi 350 kg (w układzie prostym), dlatego standardowy napinacz jest w zupełności wystarczający. Wzmocnione napinacze 25 mm są większe, masywniejsze oraz cięższe.

Napinacze 35 mm

W ofercie dostępne są dwa rodzaje napinaczy do taśm 35 mm. Siła niszcząca standardowego napinacza wynosi 2000 kg (atest 1000 kg), a dla wzmocnionego 3000 kg (atest 1500 kg). Wytrzymałość całego pasa transportowego wynosi 900 kg w układzie prostym.

Napinacze 50 mm

Pasy transportowe 50 mm występują w trzech rodzajach wytrzymałościowych: 1.6 tony, 2 tony, 2.5 tony w układzie prostym. Do taśmy 50 min mamy największy wybór napinaczy. Standardowy napinacz ma siłę niszczącą 5000 kg, czyli atest 2500 kg.

Do taśmy 50 min możecie również dopasować sobie napinacze:

  • napinacz z najkrótsza rączką – 13 cm o sile niszczącej 2000 kg (atest 1000 kg) – napinacz ten będzie nam obniżał wytrzymałość całego pasa transportowego, ale być może ważniejszym parametrem okaże się długość jego ramienia.
  • napinacz z krótką rączką – 17.5 cm o sile niszczącej 5000 kg (atest 2500 kg) – jego wytrzymałość jest taka sama jak standardowego napinacza, dlatego cały pas transportowy nie traci swojej wytrzymałości.
  • napinacz ERGO – jest to wzmocniony napinacz o nieco zmodyfikowanej budowie, który ma wydłużoną rączkę, dzięki której możliwe jest mocniejsze napięcie taśmy. Tego typu napinacze wymagane są do zabezpieczenia ładunku na terenie Niemiec i Austrii. Siła zrywająca dla tego napinacza to 5000 kg (atest 2500 kg).
grudzień 7th, 2015|Categories: Akcesoria do pasów, Pasy transportowe|Tags: |

About the Author:

Leave A Comment