Home/Łańcuchy transportowe (odciągi łańcuchowe)

Łańcuchy transportowe (odciągi łańcuchowe)

Odciągi łańcuchowe (nazewnictwo fachowe) czyli tak zwane łańcuchy transportowe (nazewnictwo potoczne) służą do zabezpieczenia bardzo dużego i ciężkiego ładunku typu maszyny rolnicze, budowlane czy elementy konstrukcyjne.

Jest to najmocniejszy system mocowania ładunków dostępny na rynku.

Odciągi łańcuchowe występują w wersji jedno-częściowej i dwu-częściowej. Dodatkowo można zastosować haki skracające (jeden lub dwa), które pozwalają regulować długość odciągu.

Łańcuchy transportowe (odciągi łańcuchowe)
Odciągi łańcuchowe kupisz tutaj!

Budowa łańcucha transportowego (odciągu łańcuchowego)

Łańcuchy transportowe (odciągi łańcuchowe) składają są z następujących komponentów:

 • Napinacza grzechotkowego, który umożliwia naprężenie łańcucha.
 • Łańcucha zakończonego hakami doczepionego do napinacza lub jako osobny komponent.
 • Haków skracających, które pozwalają na regulację długości łańcucha. Dzięki temu odciąg może mieć uniwersalne zastosowanie.

Dzięki modułowej budowie możliwe jest tworzenie różnych konfiguracji: odciągów jednoczęściowych, dwuczęściowych, z jednym lub z dwoma hakami skracającymi czy różną długość łańcucha.

Łańcuchy transportowe (odciągi łańcuchowe)

Odciągi łańcuchowe – tylko atestowane!

Wszystkie nasze łańcuchy transportowe spełniają normę PN-EN 12195-3 (Mocowanie ładunków. Bezpieczeństwo. Część 3: Odciągi łańcuchowe), która precyzuje jak mają być skonstruowane odciągi łańcuchowe służące do zabezpieczania ładunków w transporcie.

Współczynnik bezpieczeństwa naszych odciągów wynosi to 2:1. Oznacza to, że w ustalonych warunkach odciągi mogą wytrzymać dwa razy większe obciążenia niż maksymalna zdolność mocowania. Nie należy jednak nigdy przekraczać zdolności mocowania danego odciągu!

Potwierdzenie jakości – do każdego łańcucha transportowego (odciągu łańcuchowego) doczepiona jest na stałe tabliczka znamionowa, na której wybite są podstawowe parametry odciągu:

 • informacja o zdolności mocowania LC [kN],
 • nominalna siła napięcia STF [daN], dla której sprzęt został zaprojektowany,
 • informacja jaką normę spełnia odciąg łańcuchowy,
 • informację „nie zawieszać mocować” oraz
 • numer certyfikatu.

Ponadto do każdego zakupionego u nas odciągu łańcuchowego dołączamy świadectwo jakości, które potwierdza zgodność z normą oraz parametry techniczne odciągu.

Tabliczka znamionowa na łańcuchu transportowym

Łańcuchy transportowe – rodzaje

Łańcuchy zabezpieczające ładunek (odciągi łańcuchowe) występują w parunastu wersjach, różniących się:

 • budowa – oferujemy odciągi jedno- oraz dwu-częściowe. Łańcuchy odciągu jedno-częściowego jest połączony na stałe z napinaczem grzechotkowym. W przypadku odciągu dwu-częściowego łańcuch i napinacz nie są ze sobą połączone. Mocowanie następuje przez zapięcie łańcucha hakami skracającymi.
 • zdolność mocowania – parametr ten zależy od łańcucha z jakiego został wykonany odciąg łańcuchowy. W naszej ofercie znajdziecie odciągi z łańcucha o średnicy 8 mm, 10 mm, 13 mm i 16 mm. Im większa średnica łańcucha tym oczywiście mocniejszy odciąg.
 • długość – odciągi dostępne są w długościach 2.5 m, 3.5 m, 4 m, 5 m, oraz 6m.
Łańcuch transportowy 1-częściowy
Łańcuch transportowy 2-częściowy

Zdolność mocowania

Zdolność mocowania (LC) łańcuchów transportowych zależy od grubości łańcucha oraz od klasy stali z jakiej został wykonany. Wszystkie nasze odciągi wykonane są z mocnej stali klasy 8. W tabeli poniżej przedstawiamy zależność zdolności mocowania od grubości łańcucha.

Średnica łańcucha Zdolność mocowania Siła niszcząca
6 mm 2,24T 4,48T
8 mm 4T 8T
10 mm 6,3T 12,6T
13 mm 10,6T 21,2T
16 mm 16T 32T

Odciągi łańcuchowe – zastosowanie

Odciągi łańcuchowe to system mocowania ładunku o najwyższych zdolnościach mocowania od 4 do 16 ton na jeden napinacz łańcuchowy (zdolność mocowania zależy od  średnicy łańcucha). Można nim zabezpieczyć najcięższe ładunki takie jak pojazdy kołowe i gąsienicowe (typu maszyny budowlane, maszyny rolnicze, pojazdy wojskowe) na naczepach niskopodwoziowych, lawetach oraz wagonach kolejowych jak również do mocowania bardzo ciężkich ładunków (np. ogromne i ciężkie konstrukcje stalowe) na samochodach ciężarowych.

Maksymalna zdolność mocowania jednego odciągu łańcuchowego to 16 ton.

Łańcuch transportowy jednoczęściowy

Łańcuch transportowy 1-częściowy

KUPISZ TUTAJ!
Łańcuch transportowy dwuczęściowy

Łańcuch transportowy 2-częściowy

KUPISZ TUTAJ!
Odciąg (napinacz) łańcuchowy

Odciąg (napinacz) łańcuchowy

KUPISZ TUTAJ!
Odciągi łańcuchowe kupisz tutaj!

Czemu warto kupić nasze odciągi łańcuchowe?