Home/Wciągarka łańcuchowa – przedłużenie żywotności

Wciągarka łańcuchowa – przedłużenie żywotności

Dlaczego warto zadbać o przegląd wciągarki łańcuchowej? Odpowiednie przeglądy wyciągarek regularnie eksploatowanych pomoże w znacznym stopniu przedłużyć ich sprawność i żywotność. Przeglądy dzielimy na dwie grupy przegląd dzienny i przegląd regularny. Przegląd regularny jest bardziej wnikliwym przeglądem, który obejmuje najważniejsze elementy wciągarki łańcuchowej.

Wciągarka łańcuchowa na lata

Wciągarka łańcuchowa – przegląd dzienny

Każda wciągarka łańcuchowa powinna przechodzić przegląd dzienny. Przegląd dzienny polega na kontroli wzrokowej narzędzia, która przeprowadzana jest przez wyznaczoną osobę. Podczas takiego przeglądu należy się skupić na poszczególnych elementach wciągarki: mechanizm, element mocujący, haki oraz łańcuch. 

  • mechanizm należy sprawdzić wzrokowo. Jeżeli łańcuch wciągarki skacze lub nadmiernie hałasuje, zaleca się wyczyścić i nasmarować łańcucha. W przypadku kiedy usterka nie zniknie, należy wymienić łańcuch.
  • Każdy element mocujący, czyli nity, śruby i nakrętki należy skontrolować wzrokowo. Elementy uszkodzone lub wadliwe należy wymienić na nowe lub odpowiednio dokręcić.
Mechanizm wciągarki łańcuchowej
  • Haki oceniamy wzrokowo wygląd, obracanie wokół osi, oraz blokadę. W przypadku gdy hak jest zdeformowany lub z zabezpieczeni wypadł grot haka, należy przeprowadzić fachową kontrolę wciągarki łańcuchowej oraz wymienić uszkodzone części. W przypadku oporów przy obracaniu zaleca się wyczyścić i  nasmarować ruchome części.
  • Łańcuch jest jedną z ważniejszych elementów wciągarki łańcuchowej. Przy przeglądzie należy się skupić na pojedynczych ogniwach. W przypadku kiedy co najmniej jedno ogniwo uległo korozji, deformacji lub pęknięciu należy wymienić łańcuch.
Obrotowy hak wciągarki łańcuchowej

Przy przeglądzie dziennym warto pamiętać o sprawdzaniu stanu nasmarowania ruchomych części. Przegląd dzienny jest szybkim przeglądem, który należ odbywać każdego dnia podczas eksploatacji wciągarki łańcuchowej.

Przegląd regularny wciągarki łańcuchowej

Przegląd regularny przeprowadzamy pod nadzorem kompetentnych osób wyznaczonych do tego przez właściciela. Przy przeglądzie regularnym należy zwrócić uwagę na wszystkie części wciągarki łańcuchowej a dokładniej na elementy mocujące, tabliczka znamionowa, haki, łańcuchy, hamulec, zapadka i zblocze. 

  • Przy elementach mocujących należy skontrolować wzrokowo wszystkich śrub i nakrętek. W przypadku ich braku lub wadliwości należy zmienić na nowe.
  • Tabliczkę znamionową kontrolujemy wzrokowo. Zwracamy uwagę na czytelność wszystkich informacji. W przypadku braku tabliczki znamionowej należy zaopatrzyć w nową. 
Element mocujący wciągarki łańcuchowej
  • Hamulec sprawdzamy poprzez podniesie i opuszczenie ładunku na wysokość około 25 cm. Po przerwaniu podnoszenia lub opuszczania hamulec musi zatrzymać ładunek na każdej wysokość. Jeżeli tak się nie stanie należy poddać wciągarkę regulacji lub wymianie.
  • Zapadkę kontrolujemy wzrokowo. W przypadku zacięć należy zapadkę nasmarować.
  • Obracamy obracane zblocze, aby sprawdzić sprawność należy za pomocą łańcucha kręcić zbloczem. W przypadku gdy zblocze się nie kręci, należy wyczyścić i nasmarować lub naprawić zblocze.
Wciągarka łańcuchowa - tabliczka informacyjna
  • Kontrole haków należy wykonać dokładnie. Najmniejsza deformacja deklaruje hak do wymiany. W przypadku kiedy nie jesteśmy pewni, należy dokładnie sprawdzić wymiary poszczególnych części haka.
  • Zużyty łańcuch ma tendencje do rozciągania się, co znacznie osłabia jego właściwości. Przy przeglądzie regularnym, należy sprawdzić wzrokowo cały łańcuch. Najbardziej narażoną częścią na rozciągniecie jest miejsce, które najczęściej wchodzi w kontakt z krążkiem zbocza i kółkiem łańcuchowym.
Wadliwy ogniwo łańcucha wciągarki łańcuchowej

Smarowanie wciągarek łańcuchowych 

Częste smarowanie wciągarek łańcuchowych ma duże znaczenie na pracę wciągarki i na jej żywotność. Przy smarowaniu nowym smarem należy pamiętać o wcześniejszym wyczyszczeniu wciągarki ze starego smaru. 

Aby nasmarować przekładnie należy, zdjąć obudowę na odwrotnej stronie koła łańcuchowego. Następnie usunąć stary smar, wyczyścić i nasmarować nowym smarem.

Smarowanie łańcucha wciągarki łańcuchowej
sierpień 16th, 2018|Categories: Wciągarki łańcuchowe|

About the Author:

One Comment

  1. Krzysztof 10 stycznia 2019 at 11:12 - Reply

    Bardzo przydatny artykuł branżowy. Teraz wiem jak dokładnie dbać o moje wciągarki łańcuchowe, by służyły jak najdłużej. Chociaż zakupując je u sprawdzonego producenta zyskałem gwarancję wraz ze wszystkimi certyfikatami. Muszę przyznać, że sprzęt sprawdza się od kilku lat i nie mogę powiedzieć o nim złego słowa.

Leave A Comment